טלי סיני סטודיו למיתוג עסקי ובניית אתרים

עיצוב לוגו
בתהליך המיתוג עסקי

מאת טלי סיני

אחד הפרויקטים המעניינים ביותר שמעצב גרפי יכול לקחת על עצמו זה עיצוב לוגו. זה יכול להיות מאד מרתיע (ומלחיץ) לבוא עם הצעות ללוגו המבוססות על מחקר שוק וקסם עיצובי בתהליך הגישוש. צמצום אותם אפשרויות רבות ללוגו שיאושר סופית ולאחר מכן להראות את זה לעולם (וללקוח) יכול להיות חוויה מתגמלת מאוד עבור מעצב. עם זאת, רוב הזמן, רק לוגו זה לא מספיק. ארגונים גדולים עם שכבות ניהול שונות, דורשים ליצור מערכת זהות מותג יסודית המספקת חזון וכלים שיעזרו לכולם לבנות את המותג ( בה הידיעה!). אבל לפני שאנחנו חופרים פנימה, הבה נגדיר את ההבדל בין מותג ללוגו.

Photo by Brad Neathery on Unsplash

מותג לעומת לוגו​

מותג (או מיתוג עסקי) מתייחס לדימוי הנתפס של החברה ולתגובה הרגשית המתעוררים בשל מוצרי ושירותי החברה. הוא גם מייצג את השיחה שלקוחות מנהלים אחד עם השני על החברה, וכיצד זה נתפס ומתפשט באוזני השומעים. ההגדרה האהובה עליי של מה זה מותג היא ההגדרה שנתן סת' גודין:

"מותג הוא הסט של ציפיות, זיכרונות, סיפורים ומערכות יחסים שיחדיו מהווים את ההחלטה של צרכן לבחור מוצר או שירות אחד על פני אחר"

אם הצרכן ( ולא משנה מי הוא..) אינו משלם פרמיה, מבצע בחירה או מפיץ את השמועה, אז ערך המותג אינו קיים עבור הצרכן הזה. אפשר לומר כי זהות המותג מתארת את המכשירים החזותיים המשמשים את החברה. זהות המותג זה בעצם חבילת רכיבים חזותיים שהם חיבור של קויי הבסיס של הסטיילינג המשמשים כמסגרת למותג וזאת כדי להבטיח תדמית שהיא מגובשת ועקבית. רכיבים חזותיים אלו יכולים לבוא בצורות שונות למשל: כלי כתיבה, חומרי שיווק, אריזה, שילוט, מסרים, פרויקטים דיגיטליים ועוד. לוגו הוא המרכיב החזותי המרכזי הניתן לזיהוי או לשיוך עם החברה הוא מסייע ללקוחות לגלות, לשתף ולזכור את המותג של חברה. בדרך כלל זה בצורה של סמל (סימן או אייקון), לוגו, או שילוב של שתיים. המטרה העיקרית של לוגו מסתכמת בשלושה עקרונות של עיצוב יעיל:

שלב 1: מחקר קצר, חזון ועיצוב

בשלב זה צריך להיות יסודי ככל האפשר. זה החלק החשוב ביותר של התהליך הכולל, חשוב ליצור עיצוב קצר שמנחה את שאר הפרויקט. להלן רשימה של שאלות יסוד ודינמיקות מפתח כדי לחקור ולתעד באמצעותן מתודולוגיות איכותיות וכמותית. (הערה: זו היא סקירה מהירה של רק חלק מהתהליך השלם.) איך המותג נתפס מול המתחרים בשוק ביחס למוצרים ולשירותים שאתה מחפש לספק? מהו המשפט המיצג את המותג שלך?

ענה על שאלות כמו מה, איך, למי, איפה, למה ומתי. מהי המורשת או המסורת של סוג המוצרים שאתה רוצה למתג? מי הוא קהל היעד שלך? איפה קהל היעד שלך יכול למצוא את המוצרים / השירותים שלך? איך אתה רוצה שחווית ההתקשרות עמם תגרום להם להרגיש?

נקוט בפעולה וחשוב על המותג שלך. אילו ערכים ואמונות צריך המותג לייצג? אם המותג היה אדם, מה הייתה האישיות שלו? איך הוא היה נראה פועל מדבר? מה יתרונות המותג שאתה להדגיש בפני הלקוחות שלך? מהו החזון של המותג שאתה רוצה ליצור?
אלמנטים נוספים בעת עיצוב המותג העסקי: מודעות שיווקית, קישורים ריגשיים, הבנת ערך הצרכן ביחס המותג, מותג לעומת התנהגות צרכנית, השינויים לאורך זמן הרצויים במערכת יחסי מותג צרכן. כפי שניתן לראות, זה די מסובך .

בריף עסקי למותג עסקי

חשוב מאד לכתוב בריף (תקציר) עיצוב במידה ועל הפרויקט מיתוג עסקי עובדים יותר ממעצב אחד. הבריף העיצובי צריך להכיל סיכומים החל משלב המחקר, כגון: קהלי יעד, מסרים של המותג, ערכי וייעוד המותג, מוצרים / שירותים של המותג. זה צריך לכלול גם את התקציב, לוח זמנים לפרויקט, פורמטים של קבצים למשלוח וצרכים מעשיים אחרים. אגב ניתן למצוא באינטרנט שלל כלים שנותנים למעצב המותג העסקי תבניות מעולות ליצירת בריף עיצוב מותג.

Photo by NordWood Themes on Unsplash

שלב 2: לוגו וקווים מנחים
לסגנון המותג

לאחר שסיימנו את שלב המחקר ויצרנו את הבריף של המותג שלנו, הגיע זמן להתחיל בעיצוב הלוגו ומיתוג העסק. הלוגו ישנן דרכים רבות כדי להתחיל בעיצוב הלוגו, אבל רוב הפעמים תראו מעצבים מתחילים בשרטוט מתוך עשרות אם לא מאות של חזרות על נייר. התהליך הזה יכול לפתוח כיוונים חדשים של מחשבה ולחקור פתרונות שלא היינו בדרך כלל מגיעים אליהם אם היינו מתחילים ישר על המחשב. לאחר בחירת השירטוטים הכי טובים, צריך להתחיל לעבוד עליהם באופן דיגיטלי.

מיתוג עסקי

מיתוג עסקי מתחיל בדרך כלל לאחר שהלוגו כבר מוכן. מטרת המיתוג העסקי הוא ליצור זהות ושפה חזותית סביב הלוגו – כזה שמחמיא ללוגו ומציע משפחה של אלמנטים שימושיים וגמישים שיעזרו לנו בעת השיווק של המותג.

קווים מנחים לעיצוב המותג

ההנחיות לעיצוב המותג צריכות לקבוע את כללי השימוש בלוגו, מערכת הגופן , צבעים, קווים מנחים ועוד. הם קיימים כדי שאחרים (כולל אותנו) יוכלו ליצור עיצוב ושיווק חומרים בעלי מראה וקול מלוכד ואחיד. ההנחיות לעיצוב המותג המסורתיות מופקים כהדפסת קבצי PDFהמוכן ל-WEB. הם הליבה של עיצוב זהות המותג, ובדרך כלל מלווים את הלוגו, תבניות, גופנים ומשאבים אחרים ארוזים יחד כדי להפוך את העיצוב מותג לקל יותר. ההנחיות לעיצוב המותג הם כללים מעמיקים על שימוש בלוגו, עיצוב ,ופריסה (layout),וזה תמיד מעניין לעיין בהם.

שלב 3 : מיתוג מחדש - Rebranding

לבסוף, לאחר שזהות מותג החדשה הושקה, חשוב לפקח ולטפל בו, כאילו שזה דבר חי ונושם, שמקיים אינטראקציה עם הלקוחות שלך. האמת, זה אמירה קצת מוגזמת אבל יש מקרים שעם הזמן הלקוח פונה לקבל טיפול אצל מעצבים אחרים או בתי דפוס (רחמנא לצלן) שאיך נאמר בעדינות… מעצבים מחדש את הזהות המותג המקורית, לצורך כך ישנן דרכים רבות לטיפול לאורך זמן המתאים למותג. בכל מקרה, מה לעשות…? הזמן עובר, קהל היעד שלך משתנה, השוק מתפתח, מוצרים ושרותים של המותג פחות רלוונטים, ייתכן שהגיע הזמן למיתוג מחדש. האתגר העיקרי עם מיתוג מחדש הוא לשמור על קשר ועקביות עם המותג המקורי, כך שהלקוחות שלך יזכרו אותך .

לסיכום

משפט אחד מיתוג עסקי, לוגו , בניית זיהוי עסקי למותג זה לא משחק ילדים. אם את/ה מעצב/ת תדאג/י להיות עם אצבע על ההדק ולא להיתקע מאחור בשיטות עיצוב ישנות ולא רלוונטיות. ואם את/ה לקוח/ה, דאג לקחת אנשי מקצוע איכותיים ומנוסים עם תיק עבודות ראוי ומכובד.